Mi az a horgonyszöveg?

Miért fontos a megfelelő horgonyszöveg a SEO-ban?

Horgonyszöveg: Amikor optimalizálod weboldalad, hogy jobban szerepeljen a keresési eredményekben, új módszerekre van szükséged a weblap és a keresőoptimalizálási (SEO) stratégia javításához. Itt jön a képbe a horgonyszöveg.

A horgonyszöveg a hiperhivatkozás látható, kattintható szövege. Ez a szöveg segít a keresőmotoroknak elolvasni a weboldaladat, és megérteni, hogy az mennyire releváns a felhasználó keresése szempontjából. Emellett segít a felhasználóknak navigálni a webhelyen, és többet megtudni egy témáról, szolgáltatásról vagy termékről.

Cikkünkben egy mindenre kiterjedő útmutatót adunk neked, hogy segítsünk a horgonyszöveged kidolgozásában. A következő témákkal foglalkozunk:

Mi az a horgonyszöveg?

Horgonyszöveg definíciója: A hiperhivatkozás látható, kattintható szövege. Gyakran kék színű szövegként jelenik meg, amelyre kattintva a látogatók egy másik oldalra látogathatnak. A szöveg színe az alkalmazott színsémától és a weboldal CSS kódolásától függ.

horgonyszöveg definíciója

A horgonyszöveg alapvető jelentése – azok a szavak, amelyekhez egy linket csatolsz az oldaladon. A horgonyszöveget linkcímkének, linkszövegnek vagy linkcímnek is nevezik, és a horgonyszöveggel kapcsolatban hallhatod a horgonykapcsolat kifejezést is.

Mi is az a horgonykapcsolat? A horgonykapcsolat olyan tartalom, amelyre a szöveggel, illetve a link tartalmához csatolt URL-címmel hivatkozol.

A link egy internetes oldalra vagy más tartalomra mutathat. A horgonykapcsolat a horgonyszöveged lényeges része, mert egy releváns oldalra irányítja a közönséget.

A horgonyszöveg formátum 7 típusa

Minél többet tudsz róla, hogy kell linkszöveget írni, annál inkább rájössz, hogy több fajta linkcímkét használhatsz. Nézzük meg a linkszöveg hét gyakori típusát:

1. Pontos egyezésű szöveg

A pontos egyezésű linkszöveg az, amikor a horgonyszöveg megegyezik a hivatkozott oldal célzott kulcsszavával. Például, ha a linkszöveged egy „recept a karamellás brownie-khoz”, és egy karamellás brownie-receptre hivatkozol a linkszövegben, akkor ez egy pontos egyezést jelent. A magszöveg közvetlenül tükrözi a linket.

2. Részleges egyezésű szöveg

A részleges egyezésű horgonyszöveg esetében az oldal, amelyre hivatkozol, az általad használt linkszöveg egy változatával rendelkezik. A linkszöveg lehet „fudge brownie”, és egy olyan oldalra mutat, amely a „legjobb fudge brownie recept” kulcsszót célozza meg. Ez a link szövegének egy formája, de nem egyezik meg egy az egyben.

3. Márkanév

Ha márkaszöveget használsz, akkor a márka weboldalára hivatkozol, amikor megemlíted a nevét a szövegben. Ha például az Adidasról és a termékeiről beszélnél, akkor közvetlenül az Adidas weboldalára hivatkoznál.

4. Pucér link

A pucér linkek azok, amikor nincs tényleges horgonyszöveg. Az URL-t a szövegben használod.

Például mondhatod, hogy „Látogasson el weboldalunkra, a www.honlapdiszkont.com-ra, hogy megnézze az összes termékünket”, ahelyett, hogy valami olyasmit mondanál, hogy „Látogasson el hozzánk online, hogy megnézze az összes termékünket”.

5. Weboldalnév

Mikor megemlítesz egy weboldalt, de nem használod a teljes URL-címet, az egy weboldalnév horgonyszöveg. A weboldalnév linkszöveg így néz ki: Honlapdiszkont. Ez a weboldal URL címe, de nem tartalmazza az URL teljes „www” részét.

6. Általános szöveg

Az általános linkszöveg nem árulja el senkinek, hogy a link miről szól, vagy mit takar. Ez a szöveg tartalmazhat olyan kifejezéseket, mint „Kattintson ide” és „Tudjon meg többet”, amelyek nem jelzik, hogy a link hová viszi a látogatókat.

Ez a fajta horgonyszöveg nem segíti a látogatókat abban, hogy megértsék, milyen típusú tartalomra számíthatnak, ha a linkre kattintanak. Ezeket a linkeket összefüggésben lévő információkkal kell körülvenned, hogy tudják, miért érdemes rákattintaniuk a linkre.

7. Képes link

Ha egy képen keresztül linkelsz a tartalomra, az alt attribútum lesz a link horgonyszövege. A Google-hoz hasonló keresőmotorok ezt a szöveget használják a kép kontextusának meghatározásához.

Mi az a horgonyszöveg optimalizálás

A horgonyszöveg optimalizálás a linkszöveg és a linkek, keresőmotorok számára történő optimalizálásának folyamata.

Horgonyszöveg optimalizálás

A linkcímke alapvető szerepet játszik a SEO-ban, mivel segít a keresőmotoroknak indexelni az oldalakat. A keresőmotorok ezt arra használják, hogy meghatározzák, hogyan látogatják az emberek az oldaladat és az oldalad kontextusát.

Azt nem tudod befolyásolni, hogy ki linkel az oldaladra, és milyen szöveget használ. Ellenőrizheted azonban a weboldaladon belüli linkszövegeket.

Ha a linkcímkéd a keresők és a felhasználók számára optimalizálod, az javíthatod a rangsorolásod, és megkönnyítheted a Google számára az oldal megértését.

6 horgonyszöveg optimalizálási tipp

Ismerjük a linkszöveg jelentését és azt is tudjuk, hogy miért fontos, de hogyan ültethetjük át ezt a gyakorlatba? Íme hat különböző módja a horgonyszöveg beépítésének. Nézzük meg a legjobb gyakorlatokat a SEO-barát linkszöveg elkészítéséhez:

1. Tartsd konzisztensnek a horgonyszöveget és a linkeket

Amikor linkszöveget hozol létre és oldalakra hivatkozol, következetesnek kell lenned az egész oldalon. A linkeknek a lehető legtömörebbeknek kell lenniük, hogy a weboldalad világos maradjon. A linkeknek körülbelül azonos hosszúságúnak kell lenniük, hogy következetességet teremtsenek, és a linkszöveg egységesnek tűnjön az oldalon.

Képzeld el, hogy belépsz egy weboldalra, és egy ilyen bekezdést látsz:

„Amikor a tökéletes hiperlinket próbálod megtervezni, a legfontosabb, hogy könnyen olvasható és érthető legyen. Nem akarod, hogy a közönségedet elárassza a rengeteg kék hiperhivatkozás. Ha sikeres akarsz lenni a belső hivatkozással, tartsd a linkszöveget rövidnek, relevánsnak és könnyen olvashatónak.”

HONLAPKÉSZÍTÉS GYORSAN
Akár jövő héten használatba veheted honlapodat!

A fenti bekezdés nyomasztó. A horgonyszöveg két szótól 6-ig terjed, és rengeteg link van egy helyen. A közönséged elveszíti a fonalat, hogy mire hivatkozol, mert a linkszöveg olyan hosszú. A linkek száma túl sok választási lehetőséget ad a felhasználóknak.

Ehelyett a bekezdés jobban nézne ki így:

„Amikor a tökéletes hiperlinket próbálod megtervezni, a legfontosabb, hogy könnyen olvasható és érthető legyen. Nem akarod, hogy a közönségedet elárassza a rengeteg kék hiperhivatkozás. Ha sikeres akarsz lenni a belső hivatkozással, tartsd a linkszöveget rövidnek, relevánsnak és könnyen olvashatónak.”

Bár a horgonyszöveg nem azonos hosszúságú, de közel áll hozzá, és kiegyensúlyozottnak tűnik. Ha elolvasod a hiperhivatkozásokat, tudod, mire számíthatsz, amikor rákattintasz. Csak két link van, így a felhasználó nem érzi úgy, hogy mindegyikre vagy egyikre sem kell rákattintania.

2. Csak releváns oldalakat linkelj

Ha egyetlen cselekvési elemet veszel ki ebből az útmutatóból a linkszöveggel kapcsolatban, akkor a releváns tartalomra való hivatkozás legyen az. A horgony szövegének és a linknek össze kell hangolódnia, hogy a legjobb eredményeket érd el vállalkozásod számára.

Csak releváns oldalakat linkelj

Amikor linkszöveget hozol létre, egy releváns oldalra szeretnél hivatkozni, hogy javítsd az oldalad rangsorolását és értékét a felhasználók számára. A relevancia a forrásoldal témájától függ, vagyis attól az oldaltól, amelyre a linkszöveggel hivatkozol. A linkszövegnek relevánsnak kell lennie ahhoz az oldalhoz, amelyre a linkcímkében lévő link vezet.

Ha például a „legjobb fudgy brownie” linkszöveggel hivatkoznál egy sütikről szóló cikkre, az nem lenne releváns. A releváns forrásoldal a „Top 10 fudgy brownie recept” lenne.

A keresőmotorok a forrásoldalt használják, hogy jobban megértsék az oldalon található horgonyszöveg kontextusát. Ebben az esetben tehát a „top 10 fudgy brownie receptek” horgonykapcsolat segít a Google-nek megérteni a legjobb fudgy brownie-k kontextusát az eredeti cikk linknyszövegében.

3. Változtasd a horgonyszöveg kifejezéseket

Miközben linkeket építesz be a szövegedbe, ne hivatkozz a tartalomra minden alkalommal, amikor a kifejezéseidet használod. Ha így teszel, a Google azt fogja gondolni, hogy a SEO érdekében erőltetted a linkeket a szövegbe, ami visszafelé sülhet el.

Tegyük fel, hogy egy oldalt írsz a gyártó céged csomagoló berendezéseiről. Ha minden alkalommal, amikor a „csomagoló berendezés” kifejezést használod, egy másik oldalra hivatkoznál, az olvasó is és a Google is összezavarodna, és nem akarná elolvasni a cikked, ami ártana a SEO-nak.

A linkek ismétlése helyett csak akkor hivatkozz kapcsolódó tartalomra, amikor először említesz egy kifejezést. Ettől kezdve kihagyhatsz minden meghatározó vagy támogató tartalmat, hogy az oldal friss maradjon.

4. Természetes módon linkelj

Csak ott hozz létre horgonyszöveget, ahol az természetes módon illeszkedik. Amikor új tartalmat készítesz, a weboldaladon más oldalak is lesznek, amelyek kapcsolódnak a témájához.

Az ezekre való hivatkozással látogatóidat az új oldalakra irányítod, a felhasználókat tovább tartod az oldaladon, és segítesz a keresőmotoroknak a tartalmak közötti kapcsolatok kiépítésében. Ha sikeres belső linkelést szeretnél létrehozni,  ne hivatkozz ugyanarra az oldalra ugyanazzal a linkszöveggel a különböző tartalmakban.

Belsőleg hivatkozhatsz ugyanarra az oldalra, de változtasd meg a szövegezést, hogy friss maradj, és elkerüld a spammelő linkelési jelzőket.

5. Kerüld az általános horgonyszöveget

Ha a legjobb eredményeket szeretnéd elérni vállalkozásod számára, kerüld a szövegkörnyezet nélküli általános szövegek használatát.

Az általános linkcímke nem segíti a felhasználókat a navigálásban és a webhely felfedezésében – sőt, akár arra is ösztönözheti őket, hogy kattintsanak el, ha nem találnak információt.

Ha a linkcímke azt mondja, hogy „kattintson ide”, akkor nem mondja el a közönségnek, hogy miről szól a link, vagy hogy mire számíthat. A keresőmotorok sem fogják tudni. A legelfogadhatóbb módja az általános kifejezések használatának a call-to-action (felhívás a cselekvéshez), ahol azt mondhatod, hogy „kattintson ide egy ingyenes árajánlatért!”.

Amikor linkszöveget hozol létre, ragaszkodj a témára vonatkozó kifejezésekhez, hogy a legtöbb értéket nyújtsd a felhasználóknak, és segítsd a keresőmotorokat az oldal megértésében. Ez segít javítani az oldalad használhatóságát, valamint támogatja a SEO-stratégiádat.

6. Különböztesd meg a horgonyszöveget és a cél kulcsszavakat

Amikor tartalmat készítesz, használsz néhány kulcsszót, hogy segíts az oldaladnak és a weblapodnak a keresési eredményekben való rangsorolásban. Ez a lépés segít a Google-nek megérteni, hogy miről szól az oldalad, és a releváns keresések találatai közé emelni.

A félreértések elkerülése érdekében ne használd a kulcsszavakat linkszövegként. Tegyük fel, hogy egy olyan oldalt írsz, amelynek célkulcsszava a „banánkenyér recept”. A „banánkenyér recept” linkszövegként való használata azt sugallja a felhasználóknak, hogy két oldala is van, amely ezt a kulcsszót célozza – ami árt a SEO-nak.

Kerüld a kulcsszavak horgonyszövegként való használatát, hogy minden oldal egyedi maradjon, és a legjobb esélyt kapja a rangsorolásra.

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN
Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!